שפיצים נשברים

רקע כללי:
על חישורי הגלגלים (שפיצים) מופעלים שלל סוגי כוחות.כוחות כיווץ ומתיחה, סטטיים ודינמיים, באופן קבוע. על כל אחד מחישורי הפלדה (שמתחיל את חייו כמעין חוט פלדה ארוך) מופעל עומס מטורף.
מרגע שהגלגל עזב את המפעל או בונה הגלגלים, מתח השפיצים הגבוה שנקבע בעת בניית הגלגל מייצר עומס רב על החישוק. הדבר נכון בעת השימוש באופניים, אך למי שלא ידע, גם כשאופנינו עומדים במנוחה במקום.
לכן בטווח הזמן הקצר, נצטרך איזון נוסף לגלגל . כלומר ,מספר מה של רכיבות לאחר השימוש הראשון בגלגל. נכון, לגלגל שזה עתה הורכב יש נטייה לצאת מעט מאיזון, מפני שהשפיצים "מתיישבים" במקומם לאחר הרכיבות הראשונות. בונה גלגלים טוב מודע לתופעה ויוצר הרפייה מלאכותית של הגלגל עוד בזמן הבנייה. על ידי לחיצה מודעת של השפיצים והחישוק הוא יוצר מעין שחרור מאמצים מלאכותי, מה שמקטין מאוד את הסיכוי להשתחררות דרסטית של השפיצים בשימושים הראשונים של הגלגל.

בטווח הזמן הארוך ישנה תופעה של השתחררות השפיצים, בגלל הלחצים המופעלים עליהם, הן במנוחה והן בשימוש וזה טבעי, וזה תלוי גם באופי השימוש ובסוג השפיצים. לכן נהוג לפעמים להדביק את הברגות השפיצים בדבק מיוחד, שמונע מזעזועי  הרכיבה לשחרר את הניפלים מתברגי השפיצים.

התופעה המרגיזה ביותר היא תופעת שבירת השפיצים. השפיצים שמסופקים לרוב עם אופניים שלמים מיצור סדרתי, ברמות המחיר ההתחלתיות ועד רמות המחיר של אלפי שקלים, הם לרוב (אם להתבטא בעדינות) מאיכות ירודה.
ובכן, בהתחלה זה לא מפריע לאף אחד מאיתנו, ואין לכך כל  משמעות. אך לאחר כשנתיים שלוש, מתחילה תופעה של השברות שפיץ או שניים כל כמה רכיבות.

ההכחשה תגרום לרובנו להחליף נקודתית רק את אותם שפיצים שנשברו, אך האמת היא שלבסוף כולם ישברו. הסיבה לכך היא שמתח השפיצים הזהה גורם לכל השפיצים לעמוד באותה מעמסה והחוק אומר שברגע ששפיץ אחד מאותו סוג וחוזק כשל, כל השאר ישברו אחריו.
לכן,אם אתם מתכוונים להחזיק באופניים מומלץ להחליף את כל השפיצים ולבדוק באותה הזדמנות את תקינות החישוק והנאבה (בשביל לראות אם שווה לבנות מהם גלגל חדש). את הגלגל תדרשו לבנות עם שפיצים מיצרן מוכר ואיכותי (WHELLSMITH או DT הן החביבות עלי).
לא משתלם להחליף כל פעם שפיץ אחד. העלות של ההחלפה והאיזון של הגלגל יכולה לעלות 40-60 שקלים ברוב חנויות האופניים, ואם מורכבת על הגלגל ערכת טיובלס , אף כפול מזה. אז, משתלם לבנות גלגל חדש? את המתמטיקה תעשו לבד…

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>