תחזוקה בסיסית

תחזוקה בסיסית של אופניים לרוכב המתחיל, המלצות וטיפים
מאת: שרון תרשיש "העכביש".

זה מכבר התחדשתם באופניים חדשים. אתם כבר מבינים שמכאן והלאה אתם בעניין ונכנסתם לזה חזק. אך כיצד תשמרו על אופניכם החדשים? כיצד תודאו שהאופניים בטיחותיים לרכיבה, בכל רכיבה? אם אתם אוהבים לטפל באופניים ולנקות אותם בסוף כל רכיבה, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם:

ברגים ואומים
ראשית, נעבור על כל ברגי האופניים, מקדימה לאחור. נחזק את ברגי הכידון, וידיות המעצור, המעצור הקדמי ותפס הגלגל הקדמי. אם יש לכם מעצורי דיסק, חזקו את ששת הברגים המחברים את הדיסק לטבור הגלגל (מפתח כוכב T25).
נעבור לברגי הזרועות של הקראנק (ארכובה), ולברגים המחברים את הפלטות לזרוע הימנית. לברגים אלה יש נטיה טבעית להשתחרר, ורצוי לבדוק אותם מפעם לפעם.
עכשיו, חזקו מעט את החבק של המעביר הקדמי. אם יש לאופנים רגלית נחזק גם אותה. מומלץ לחזק מדי פעם את תפס הכסא. העומס המופעל עליו נוטה לשחרר את הבורג הסוגר אותו לאט ובשקט עד להתפרקות מפתיעה.
עתה, נחזק את החלק האחורי, כולל ברגי המתלה האחורי, בורג המעביר האחורי, הבלם האחורי, וציר הגלגל.

שימון השרשרת:
אני נוהג לשמן את השרשרת, ולנגב אותה עם סמרטוט. השימון הראשוני מרכך את שכבת השמן הישנה. הסמרטוט עוזר לי לנקות את השרשרת טוב יותר. לאחר מכן אני משמן שוב אך הפעם, עם כמות קטנה יותר של שמן. אם ברשותכם מעצורי דיסק אני הכי ממליץ על שמן טיפות, מפני ששמן שכזה נשלט יותר בישום שלו משמן בספריי- שעלול לפגוע בדיסק ולקלקל את הרפידות.

ניקיון השרשרת:
בשונה מן המקובל,אני לא נוטה להביא את השרשרת למצב מבריק בעזרת שימוש בתכשירים ממיסים למיניהם. השימוש בתכשירים האלה גורם לשרשרת (אם היא לא חדשה), ליותר חופשים, מפני שהחוליות נקיות מהשמן הישן שדבק בה. אחרי ניקוי עמוק תמיד מרגישים מעין גירגור מהשרשרת, והתחושה בפדאלים לא נעימה. ניקוי עמוק מומלץ לאחר נסיעה בחולות (כמו חול ים או דיונות), כאשר השרשרת ספוגה בחול גס. בקיץ השתמשו בשמן יבש הסופח אליו פחות אבק, ובחורף, בשמן רטוב, העמיד יותר לרטיבות ובוץ.

גלגלים:
דאגו לחיזוק חישורי הגלגלים מפעם לפעם. חיזוק שכזה – עדיף שיעשה ע"י מכאנופן, בכדי לא להוציא את הגלגל מאיזון , ובכדי לא לפגוע במתח השפיצים.
חיזוק תקופתי, ושימון ההברגות של החישורים יאריכו את חיי הגלגל וישמרו אותו ישר לאורך זמן.

בולמי זעזועים
טפטפו מעט שמן על סמרטוט ושמנו את רגלי הבולם הקדמי, ואת בוכנת הבולם האחורי. לבוץ יהיה קשה יותר להדבק לשם, והבולם יעבוד חלק יותר.

ניקוי הדיסקים
בתנאים ביתיים , ולצורך ניקוי הדיסקים בלבד, נשתמש באציטון, אשר אינו משאיר שמנוניות על צלחת הדיסק.

לשאלות בנושא, אנא כתבו לי למייל.
בהצלחה!


כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>